Wycieczka do Wrocławia


Wczesnym rankiem 16 czerwca uczniowie klas IV,V i VI pod czujnym okiem wychowawców-pani Barbary Jarzębowskiej, pani Ewy Pokorskiej-Furmaniak i pana Roberta Batorskiego , wyruszyli do Wrocławia.

Wśród atrakcji znalazły się: Panorama Racławicka, Ogród Japoński, Wrocławskie ZOO, spacer po Wrocławiu od Ostrowa Tumskiego do Starego Rynku. Nad realizacją programu czuwał nieoceniony pilot - pan Andrzej Stencel, który przekazał wycieczkowiczom ogromną ilość informacji o Wrocławiu i zwiedzanych obiektach.

W ZOO wspaniałą atrakcją był pokaz karmienia uchatek - kotików, połączony z treningiem medycznym. Widzieliśmy część mieszkających w ZOO zwierząt, które zachwycały nas swoimi zwyczajami i pomysłami. Nie spodobaliśmy się szympansowi, który rzucał w naszą stronę wszystkim ,co miał pod ręką.

Rynek zachwycił nas pięknem architektury , natomiast ogromne wrażenie zrobiła na zwiedzających PANORAMA RACŁAWICKA. Nikt z nas nie miał pojęcia jak może wyglądać obraz namalowany w latach 1893-1894 przez Jana Stykę,Wojciecha Kossaka i kilku innych malarzy. Przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.Popularność PANORAMY opierała się na spotęgowanych monumentalnością i owalnym kształtem efektach iluzji, które przy pomocy środków artystycznych uzyskiwali ich twórcy. Dzięki połączeniu obrazu olejnego z elementami dekoracyjnymi leżącymi u jego podnóża artyści zacierali granicę między widzem, a dziełem i publiczność odczuwała wrażenie uczestnictwa w uwiecznionych wydarzeniach.

Zmęczeni, ale pełni zadowolenia i wrażeń, wróciliśmy późno do domów.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni