Słodko, poznawczo i wesoło


Dzieci kochają czekoladę, dorośli też, dlatego w poniedziałek 10 kwietnia uczniowie klas IV- VI wraz z wychowawcami Barbarą Jarzębowską, Ewą Łechtańską i Robertem Batorskim wybrali się z wizytą do fabryki czekolady TERRAVITA, znajdującej się w Poznaniu.

Czekolada bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu oraz poprawę nastroju. Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

Mieliśmy przyjemność obejrzeć proces tworzenia ulubionego smakołyku. Spróbowaliśmy różnych rodzajów czekolady, na pożegnanie każdy z nas otrzymał w prezencie tabliczkę pyszności.

Korzystając z pięknej wiosennej pogody, zwiedziliśmy również Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Zlokalizowanych jest tam 35 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalinie Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Zakończyliśmy naszą wyprawę w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Obejrzeliśmy wiele ciekawych pamiątek dokumentujących historię miasta i powiatu słupeckiego.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni