Apel poświęcony 90 rocznicy
ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego
hymnem Polski


24 lutego cała społeczność szkolna spotkała się na apelu poświęconym 90 rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.

26 lutego 1927 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych wydał okólnik, w którym "Mazurek Dąbrowskiego" ogłoszono oficjalnie hymnem państwowym. Sama historia pieśni zaczęła się w 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio Emilia. - To tu w dniach od 16 do 19 lipca, zaraz po przybyciu na miejsce, na pierwszy widok Wojska Polskiego, jak wspominał sam gen. Dąbrowski, Józef Wybicki napisał swoją pieśń. Utwór nosił wówczas nazwę "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" i był poświęcony ich organizatorowi i dowódcy - gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Wybicki ułożył słowa pod dźwięki ludowego mazurka, nieznanego autora. Polski nie było wówczas na mapie Europy i nikt o niej nie myślał w dalekich Włoszech. Właśnie w takich okolicznościach powstała pieśń, która mówiła: "jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy".

Mazurek Dąbrowskiego liczy 220 lat. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii przedstawili dzieje pieśni, która jest nadal żywym symbolem polskości i ducha narodu. Przeanalizowali słowa hymnu i przypomnieli zasady zachowania podczas jego wykonywania. Na koniec odśpiewano poruszające serca słowa hymnu - jednej z najwyżej cenionych przez Polaków wartości.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni