Wycieczka do Torunia


8 maja 2018 roku udaliśmy się na wycieczkę do jednego z najstarszych miast Polski i jednej ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego - Torunia. Byli wśród nas uczniowie klas I-IV wraz z wychowawcami.

Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium pt. ,,Mój kumpel Niko". To opowieść o młodym Mikołaju Koperniku, który fascynował się niebem, gwiazdami i Kosmosem. Jego oczyma spojrzeliśmy w rozgwieżdżone niebo i poznaliśmy gwiazdozbiory Wielkiego Wozu, Lwa, Herkulesa, Smoka, Hydry oraz zodiakalnych Bliźniąt, Byka czy Raka, a Gwiazda Polarna była naszym kompasem po niebie. Rozgwieżdżona kopuła Planetarium oraz wspaniała muzyka w tle sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się bohaterami tego seansu i wraz z młodym Mikołajem odkrywaliśmy zawiłe ruchy planet, zachwycaliśmy się pięknem i tajemnicą zjawiska zaćmienia Słońca i zrozumieliśmy skąd wzięły się niezgodności kalendarza. Wspólnie obserwowaliśmy fazy Księżyca, przelot komety nad dachami Torunia i deszcze meteorów.

Następnie udaliśmy się na spacer ulicami Torunia. Zachwycaliśmy się piękną zabudową tego miasta. Widzieliśmy pomnik flisaka, średniowieczną basztę miejską - Krzywą Wieżę, Ratusz, pomnik i dom Mikołaja Kopernika. Mieliśmy również okazję do zakupu pamiątek i piernikowych smakołyków.

Po obiedzie udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika. Tam dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli "Katarzynki". Poznaliśmy przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników: goździki, anyż, kardamon, miód, mąkę. Dowiedzieli się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski. Wspaniałą podróż do krainy zmysłów uwieńczył własnoręcznie wypieczony piernik, który stał się pamiątką wizyty w Toruniu.

Na koniec udaliśmy się do Fortu IV - twierdzy z końca XIX wieku. Ogromna przestrzeń obiektu i podziemna trasa zwiedzania z użyciem pochodni na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wycieczkę zaliczamy do niezwykle udanych. Poszerzyła naszą wiedzę na temat kosmosu i wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz umożliwiła poznanie zabytkowych obiektów w pięknym Toruniu. Wróciliśmy do domu pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi. Obiecaliśmy sobie, że jeszcze tam wrócimy…


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni