Tobie Ojczyzno śpiewam...


10 listopada 2017 roku spotykaliśmy się na uroczystości poświęconej 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej naszej Ojczyźnie.

W tym roku to święto postanowiliśmy obchodzić inaczej - radośnie… 11 listopada to radosna data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Chcieliśmy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób postanowiliśmy świętować rocznicę niepodległości - poprzez śpiew o wojence, ułanach, szarej piechocie……. Te pieśni, które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń.

Kilkoro uczniów wcieliło się w rolę harcerzy, którzy przy ognisku opowiedzieli nam historię zniewolonej Polski. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy symboliczny znicz pod krzyżami symbolizującymi tych, którzy polegli za wolność Ojczyzny. I trudno było ukryć łzy wzruszenia, widząc uczniów tak aktywnie i świadomie uczestniczących w akademii.

Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki złożyliśmy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

Akademię przygotował nauczyciel historii z nieocenioną pomocą p. Roberta Batorskiego, któremu zawdzięczamy całą oprawę muzyczną.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni