WYCIECZKA DO ŁODZI


6 czerwca br. uczniowie klasy IV, VA i VB wraz z opiekunami, czyli p. Emilią Balcerzak, p. Justyną Skąpską i p. Ewą Łechtańską, udali się na wycieczkę do Łodzi. Celem tego wyjazdu było poznanie historii i najciekawszych miejsc tego miasta.

Swoją wędrówkę rozpoczęli od wizyty w najnowocześniejszym planetarium w Polsce - ETC1. Obejrzany tam pokaz Najbliższe podwórko przypomniał i ugruntował uczniom wiadomości dotyczące narodzin, położenia planet i drobnych ciał Układu Słonecznego oraz Słońca jako naszej gwiazdy. Pozwolił też utrwalić założenia teorii geocentrycznej Ptolemeusza i heliocentrycznej Mikołaja Kopernika.

Dalszym etapem wycieczki była już łódzka Manufaktura, czyli niezmierzona różnorodność propozycji spędzenia wolnego czasu. Aby odkryć jej historię, uczniowie udali się do Muzeum Fabryki. Zgromadzone w nim eksponaty, w tym działające mechaniczne krosna, pomogły dzieciom wyobrazić sobie życie w XIX wieku. Wystawa stała w Muzeum pozwoliła poznać wydarzenia z życia i pracę Izraela Kalmanowicza Poznańskiego oraz późniejsze losy fabryki - przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój samych zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych, długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami i codzienną pracę dawnych robotników. W małym, przytulnym kinie uczniowie obejrzeli film ,,Łódzka Niedziela", który przedstawił dawne sposoby spędzania wolnego czasu mieszkańców Łodzi. Dzieci uczestniczyły też w lekcji Drukowanie na tkaninie, podczas której mogły same zaprojektować wzór i przenieść go na tkaninę.

Po posiłku grupa udała się do Eksperymentarium, czyli ośrodka typu discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic. Każdy mógł samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Uczniowie mogli zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru, toteż z dużym zaangażowaniem korzystali z interaktywnych stanowisk i eksponatów, przeprowadzali doświadczenia, prowadzili obserwacje, zgłębiali tajniki świata.

Ostatnim punktem wycieczki była zabawa ruchowa w Laser Games, w której liczyły się spryt, inteligencja i analiza ciągle zmieniającej się sytuacji. Uczestnicy wyposażeni w specjalne kamizelki rywalizowali ze sobą indywidualnie o miano lidera. Gra odbyła się w przystosowanym do tego pomieszczeniu - laserowym labiryncie.

Wieczorem wszyscy uczestnicy zadowoleni i pełni wrażeń powrócili do Kotuni, gdzie czekali na nich rodzice.

Organizatorem wycieczki była p. Ewa Łechtańska.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni