POZNAJEMY SWOJE KORZENIE


10 czerwca 2019 r. uczniowie klas: VI, VB i VA uczestniczyli w Gminnych Obchodach Dnia Profilaktyki, które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Kowalewie Opactwie

Podczas tego spotkania podsumowano projekt profilaktyczny pt: "POZNAJEMY SWOJE KORZENIE". To już trzecia edycja tego projektu realizowana przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie, Muzeum Regionalnym w Słupcy i Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Przedsięwzięcie miało na celu zapoznanie uczniów szkół podstawowych z tematyką ochrony dziedzictwa narodowego oraz archeologicznego i było jednym z działań podejmowanych przeciwko przestępczości archeologicznej i sakralnej.

Wcześniej w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów, które prowadzili policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, archeolodzy, pracownicy zajmujący się ochroną zabytków oraz ochroną przyrody. Dzieci dowiedziały się, czym jest przestępczość archeologiczna, jak mogą przyczynić się do ochrony dóbr kultury oraz jak postępować ze starymi znaleziskami, ale również, jak właściwie zachować się w sytuacji przypadkowego ujawnienia niewybuchów lub innych niebezpiecznych przedmiotów.

Tego dnia rozstrzygnięty został też konkurs, w ramach którego uczniowie opisywali stare zabytkowe przedmioty znalezione w swoich domach. Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły stanęło na podium. II miejsce zajęła Nikola Gajda z klasy VI, III miejsce Antoni Brzeziński, również z klasy VI. Wyróżniono też pracę braci Jakuba, Macieja i Wojciecha Rosadowskich z klasy VA. Gratulujemy!

Opiekunem uczniów była p. Ewa Łechtańska.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni