WYCIECZKA DO KONINA


W dniu 15 listopada 2018r. uczniowie klasy 5a, 5b oraz 6 udali się do II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Koninie Od października 2008 r. w liceum, działa Izba Tradycji i Pamięci, która specjalizuje się w gromadzeniu pamiątek militarnych z regionu Konińskiego oraz prezentacji wysiłku żołnierza polskiego w latach II wojny światowej. Uczniowie po powitaniu przez Panią dyrektor Małgorzatę Koziarską-Sip uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii przeprowadzonej przez Pana Andrzej Wardę, nauczyciela historii oraz opiekuna Izby Tradycji i Pamięci oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się eksponatami wystawy mundurów i wyposażenia Armii Polskiej okresu II RP. Z wielkim zainteresowaniem oglądali prezentowane przez Pana Andrzeja Wardę mundury piechoty i kawalerii, broń żołnierzy, karabiny w wersji dla piechoty oraz przeciwlotniczej. Pan Andrzej Warda z wielką pasją przekazał dzieciom informacje związane z kolejną częścią wystawy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym na zachodzie. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska mundur żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich z okresu walk o Monte Cassino, żołnierza Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu desantu pod Arnhem oraz 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Kolejną częścią kolekcji z jaką zapoznani zostali uczniowie były mundury z okresu Powstania Warszawskiego. Dzieci z bliska zobaczyły sylwetki sanitariuszek oraz powstańców w charakterystycznych panterkach z wyposażeniem zdobytym na Niemcach. Szczególnie cennymi eksponatami wystawy były sztandary oddziału Konińskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę, które zostały przekazane przez powyższe organizacje.

Pan Andrzej Warda zapoznał uczniów także z historią powołanej w liceum grupy rekonstrukcji historycznej, która nawiązuje do tradycji wojska II Rzeczypospolitej, a dokładnie 68 Pułku Piechoty, w którym do służby powoływano mieszkańców Konina, a na sztandarze był herb Konina. Jak dowiedzieli się uczniowie grupa rekonstrukcji historycznej prowadzi szeroką działalność na rzecz popularyzacji i edukacji historii, uczestniczy w patriotycznych uroczystościach, w organizacji biwaków z wykorzystaniem fortyfikacji polskich z września 1939 r. na ziemi konińskiej, a przede wszystkim w prezentacjach grup rekonstrukcji historycznej oraz rekonstrukcjach historycznych.

Kolejnym miejscem, do którego udali się uczniowie było Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie. Uczestnicy wycieczki zapoznani zostali z oryginalnymi, interaktywnymi makietami przedstawiającymi sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski, świata i Konina, a następnie indywidualnie korzystali z oferowanych atrakcji. Pobyt w parku rozrywki sprawił uczniom wielka frajdę.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni