Akcja społeczno-edukacyjna - "Żonkile"


Już po raz siódmy Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Każdego roku, 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miejscach w Polsce i za granicą wolontariusze rozdają papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Do tej akcji, już po raz trzeci, przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły. 17 kwietnia uczniowie klasy VI rozdawali kolegom i nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom oraz przybyłym do szkoły osobom papierowe żonkile, które wcześniej samodzielnie przygotowali. W ramach udziału w projekcie, uczniowie obejrzeli i omówili też film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim".

Akcję zorganizowała p. Ewa Łechtańska.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni