WYKŁAD PROFESORA UAM DR HAB. PIOTRA GOŁDYNA


Choć każdy zna polskie symbole narodowe, okazuje się, że kryją one w sobie wiele tajemnic. Historię, znaczenie i ciekawostki związane z flagą, hymnem oraz herbem i godłem w listopadowy poranek przedstawił uczniom klas IV-VI prof. UAM dr hab. Piotr Gołdyn. Nasz gość to historyk, regionalista oraz członek Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wykład dotyczył formy prezentowania symboli narodowych, a przede wszystkim biało-czerwonej flagi. Jak można się było dowiedzieć, w naszym kraju obowiązuje kilka rodzajów flagi państwowej, które należy stosować zgodnie z przeznaczeniem. Pan Profesor poruszył także zagadnienia związane z dziejami herbu państwa polskiego, czyli białego orła w koronie na czerwonym polu tarczy. Ostatnim elementem prelekcji był hymn Polski. Ta część okraszona została interesującymi komentarzami dotyczącymi tekstu pieśni Józefa Wybickiego oraz postaw, jakie powinniśmy przyjmować podczas wykonywania "Mazurka Dąbrowskiego".

Profesor Piotr Gołdyn podkreślał również to, jak ważne jest odnoszenie się w odpowiedni sposób do własnych symboli narodowych. - Jeżeli będziemy szanować swoje symbole, to my też będziemy szanowani - podkreślał historyk.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizowanego w szkole projektu RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni