Ścieżkami bogów


30 stycznia 2019 roku uczniowie klas Va, Vb oraz VI pod opieką wychowawców udali się do MDK w Słupcy. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. Ścieżkami bogów przygotowanego przez Teatr Artenes z Wrocławia.

Na scenie zobaczyliśmy pomysłowo splecione ze sobą fragmenty mitów greckich. Bohaterką wędrówki była postać współczesnej dziewczyny - Heleny, która odbywała ciekawą podróż do starożytnej Hellady. Po drodze spotykała między innymi Syzyfa, uwięzioną w Hadesie Persefonę, przykutego do skały Prometeusza oraz Ariadnę, która właśnie wyprowadzała z labiryntu ukochanego Tezeusza. Była też świadkiem tragicznej historii Dedala i Ikara, poznała rozterki Narcyza i uciekała wraz z Odyseuszem przez groźnym Polifemem. Jej wędrówka w kierunku wyroczni delfickiej zakończyła się szczęśliwie, ostatecznie przekonała Zeusa, by pozwolił jej wrócić do świata, w którym czekało na nią prawdziwe życie.

W czasie spektaklu Helena przekonała się, że dylematy bogów Olimpu nie są obce ludziom współczesnym. Każdy czasem zachowuje się jak Narcyz, każdy pragnie ponad wszystko spełnić swoje marzenia podobnie jak Ikar i wreszcie każdy - jak Ariadna - zrobi wszystko, by pomóc ukochanemu. Przedstawienie uświadomiło nam ponadczasowy charakter mitów, a dzięki ciekawej scenografii, oprawie audiowizualnej i wesołej muzyce zachęciło do wnikliwej lektury mitologii.

Wyjazd zorganizowała p.Ewa Łechtańska - nauczyciel języka polskiego.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni