Pośród bogów greckich...


Dnia 3 marca bieżącego roku klasa V wystawiła przedstawienie na podstawie mitu Wandy Markowskiej pt. ,,Demeter i Kora''. Występ został przygotowany pod opieką nauczyciela języka polskiego - p. Ewy Łechtańskiej. Uczniowie zaprosili na lekcję panią Ewę Pokorską-Furmaniak oraz panią Justynę Skąpską wraz z klasą I.

W rolę Demeter wcieliła się Zuzanna Woźniak, Julia Dominiak grała rolę - Kory, córki Demeter, Nikola Frontczak wcieliła się w postać Persefony, żony Hadesa, którego odtwarzał Artur Reks. W roli Zeusa wystąpił Mateusz Chruściela, a Heliosem był - Franciszek Rutkowski. Dziewczęta przygotowały też dekoracje i scenografię.

Występ składał się z sześciu scen. W pierwszej Hades przypomniał Zeusowi o obietnicy. W kolejnej Kora ze swoją matką rozmawiała o samodzielnej zabawie na łące i o strasznej przestrodze. Następnie zaprezentowano scenę na łące, gdy Kora zerwała zakazanego narcyza i wtedy porwał ją Hades. Scenie zabawy Kory na łące oraz porwaniu przez Hadesa towarzyszyły dwa rodzaje muzyki. Pierwszą z nich była lekka i ciepła nuta, symulująca letnią polanę, a drugą głośne i ostre pioruny. Za muzykę odpowiedzialny był Oscar Kamiński. Na koniec przedstawienia Demeter spotkała się z córką, po czym zgodziła się na jej zamieszkanie u Hadesa i cofnęła rzuconą wcześniej klątwę.

Następnie uczniowie klasy V zaprezentowali się w przygotowanych przez siebie strojach i opowiedzieli kilka słów o prezentowanej postaci mitologicznej. Takie zajęcia pozwoliły w sposób niekonwencjonalny utrwalić sobie zdobytą wcześniej wiedzę, podzielić się nią z młodszymi kolegami i zaprezentować swój talent artystyczny. Przygotowana lekcja pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni