Spektakl "Chłopcy z Placu Broni"


3 grudnia 2019 roku, uczniowie klasy IV, V, VIa i VIb udali się do MDK w Słupcy, by obejrzeć spektakl "Chłopcy z Placu Broni" będący adaptacją powieści Ferenca Molnara. Inscenizacja została przygotowana przez aktorów Teatru "Artenes" z Wrocławia. Ta niezwykła historia od lat wzrusza i motywuje do zadumy nad przewrotnym losem człowieka. Ernest Nemeczek i jego koledzy, czyli Janosz Boka, Barabasz, Czele, Czonakosz podejmują wiele działań, by stworzyć swoją "małą podwórkową ojczyznę", czyli miejsce, z którym czuli się bardzo mocno związani emocjonalnie. Plac Broni stanowił dla nich bezpieczną, oswojoną przestrzeń, azyl, gdzie dorastali, kształtowali charaktery, postawy i wartości. To na Placu Broni uczyli się siebie nawzajem, mierzyli się z własnymi słabościami, sprawdzali własne możliwości i granice. Uczyli się życia. Mimo że powieść powstała wiele lat temu, jednak jej wymowa jest aktualna także dzisiaj. Przyjaźń, lojalność, uczciwość i szlachetna współpraca to wartości, za które walczyli chłopcy z Placu Broni. Najsłabszy i najmłodszy Nemeczek okazał się najodważniejszy, a jego poświęcenie dla przyjaciół i ukochanego miejsca przyczyniło się do choroby i śmierci. Ten mały chłopiec w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze - życie. Wszyscy uczniowie obejrzeli tę historię z wielką uwagą, ale i smutkiem. Reżyser przedstawienia wiernie zilustrował losy małego bohatera Nemeczka, którego życie kończy się przedwcześnie. Widzowie nie kryli wzruszenia, niektórym zakręciła się łza w oku.

Przestawienie należy zaliczyć do udanych! Było warto pojechać i zobaczyć interpretację wrocławskich aktorów młodego pokolenia.

Opiekunami wycieczki był: p. Ewa Pokorska-Furmaniak i p. Emilia Czerwniejewska. Organizatorem wyjazdu była p. Ewa Łechtańska.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni