Z wizytą w Łysym Młynie


W dniu 17 lutego 2020 grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła Ośrodek Edukacji Leśnej w Łysym Młynie. Miejsce to znajduje się w pobliżu Poznania, niedaleko miejscowości Biedrusko. Gromadę uczniów wraz z opiekunami powitał starannie odnowiony budynek dawnego, drewnianego młyna.

Pani Karolina Prange przedstawiła uczniom z Kotuni historię obiektu oraz poprowadziła prezentację multimedialną o pospolitych gatunkach ptaków. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać budowę ptasiego pióra, zaprezentowane zostały również zasady dokarmiania ptaków zimą.

Po zakończeniu prezentacji uczestnicy wycieczki zwiedzili wyższe kondygnacje młyna. Na pierwszym piętrze obejrzeli wystawę przyrodniczą dotyczącą martwego drewna i gatunków z nim związanych, w tym sztandarowej dla tego obiektu pachnicy dębowej. Na poddaszu budynku na uczniów z Kotuni oczekiwały liczne mikroskopy oraz ciekawe preparaty, na których utrwalono np. larwy pszczoły. W trakcie zajęć z mikroskopowania uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu praktycznych informacji o kleszczach i sposobach ochrony przed tymi pajęczakami.

Ciekawy okazała się również teren wokół młyna - gdy jedna grupa uczniów oglądała preparaty pod mikroskopem, druga grupa wraz z opiekunami zbijała karmnik dla ptaków. Następnie wszyscy razem wyruszyli na przyrodniczy spacer połączony z obserwacją drobnych ptaków śpiewających przez lornetki. Uczestnikom wycieczki do gustu przypadła zwłaszcza możliwość obejrzenia z bliska bobrowego żeremia i poszerzenia wiedzy o tym największym europejskim gryzoniu.

Uczniowie z Łysego Młyna wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Z pewnością jest to miejsce warte ponownego odwiedzenia w przyszłości.

Uczestnikami wycieczki opiekowały się panie: Ewa Pokorska-Furmaniak, Ewa Łechtańska, Emilia Balcerzak i Natalia Sulanowska-Szymczak.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni