Wizyta w Muzeum Okręgowym w Koninie


25 września uczniowie klas IV-VII wraz z opiekunami udali się do Muzeum Okręgowego w Koninie. Celem wyjazdu było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat historii Ziemi Konińskiej.

Mieliśmy okazję zwiedzić wnętrze zamku położonego w Gosławicach nad Jeziorem Gosławickim, zbudowanego w XV w. z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarza. Przewodnik zapoznał nas też z kilkoma wystawami stałymi muzeum. Widzieliśmy ogromną makietę Konina z I połowy XVII w. Zbiory wystawy Judaika związane z religią i szeroko rozumianą kulturą żydowską pozwoliły nam powtórzyć wiedzę zdobytą na lekcji historii. Nasze zainteresowanie wzbudziła prze wszystkim Tora, pochodząca z XIX w. Odbyliśmy też podróż przez sztukę XIX i XX wieku, śledząc podobieństwa między, wydawałoby się, tak odległymi od siebie dziedzinami jak architektura i biżuteria. Podziwialiśmy zbiór polichromowanych desek modrzewiowych z kościoła św. Jakuba w Rzgowie. Mieliśmy okazję zobaczyć dzieła polskiego malarza Edwarda Dwurnika, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Zachwycił nas też 4-metrowy model słonia leśnego, odtwarzającego jego prawdopodobny wygląd.

Drugą część pobytu w muzeum stanowiła gra terenowa, która toczyła się na terenie muzealnego ogrodu. Każda grupa otrzymała jedną zagadkę. Jej rozwiązanie naprowadzało uczestników do kolejnej zagadki - i tak odwiedzając różne miejsca - do punktu zakończenia gry. W trakcie zabawy uczestnicy zdobywali kolejne informacje, które sprawdzone zostały na zakończenie gry.

Organizatorem wyjazdu była p. Ewa Łechtańska. Opiekunami byli: p. Ewa Pokorska-Furmaniak, p. Emilia Balcerzak i p. Robert Batorski.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni