Szkoła pamięta


Tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło akcję "Szkoła pamięta", do której przystąpiła też nasza placówka. Jej ideą jest pamięć młodych o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii. Dniem kulminacyjnym akcji był 25 października, czyli ostatni piątek przed uroczystością Wszystkich Świętych.

MEN zachęcało do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji "Szkoła pamięta" można było m.in.:

-uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;

-odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;

-zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;

-posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;

-odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;

-wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;

-zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;

-zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;

-zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Przedstawiciele społeczności SP w Kotuni każdego roku udają się na cmentarz, aby odwiedzić groby osób, które były związane z naszą placówką tj. nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Czynią to kilka razy w roku m.in. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zakończenia roku szkolnego oraz w okolicy 1 listopada. Wówczas na tych grobach składane są kwiaty i zapalane znicze.

Podczas apelu odwiedziliśmy internetową stronę www.slupca.geocmentarz.pl . Za pomocą wyszukiwarki odnaleźliśmy mogiły osób związanych z naszą placówką i ich położenie na mapie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć fotografie wielu grobów oraz zapalić wirtualny znicz od naszej szkolnej społeczności. Pani dyrektor Jolanta Kamińska, która jest skarbnicą wiedzy nt. historii naszej szkoły, przypomniała też życiorysy osób, których nie ma już z nami.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni