18 września
Sowiecki atak na Polskę i Dzień Sybiraka


W dniu 17 września 2020 roku obchodziliśmy 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego. Wielu historyków określa ją, jako zdradziecki, sowiecki sztylet wbity w plecy Polaków, którzy od pierwszych dni września mobilizowali całe swoje wysiłki, aby odeprzeć atak hitlerowskiego agresora. Po 21 latach od odzyskania niepodległości przez Polskę naszym przodkom przyszło ponownie chwytać za broń.

Agresja sowiecka na Polskę poprzedzona była podpisaniem 23 sierpnia 1939 r. przez ZSRS i hitlerowskie Niemcy, tak zwanego paktu o nieagresji, który zatwierdzał sprawę podziału Europy Wschodniej między obydwu agresorów. Gwarancje bez pokrycia udzielone Polsce przez Wielką Brytanię upewniły zarówno Hitlera, jak Stalina, że mocarstw zachodnich nie trzeba traktować serio.

W efekcie 17 września, natychmiast po zawarciu rozejmu z Japończykami, Armia Czerwona dołączyła do atakującej Polskę III Rzeszy. ZSRS napadł na Polskę 17 września 1939 r. Corocznie w rocznicę tej napaści obchodzony jest też Światowy Dzień Sybiraka - polskie święto, którego celem jest przypominanie prawdziwych losów polskich zesłańców.

W tym roku, ze względu na panującą pandemię, obchodziliśmy ten dzień nieco inaczej, w klasach. Wspominaliśmy wydarzenia września 1939 r., które zapisały się na kartach naszej historii. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na ten temat, zapoznając się też z informacjami zamieszczonymi na gazetce szkolnej. Dzięki tym działaniom, pamięć o poległych żołnierzach, cywilach, podczas II wojny jest dla nas wiecznie żywa.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni