Akcja społeczno-edukacyjna - ŻONKILE


19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało już po raz dziewiąty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza szkoła bierze udział w akcji już po raz czwarty. W tym roku obchodziliśmy to wydarzenie on-line. Uczniowie klas 4-6 obejrzeli film "Będę pisać", ukazujący losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny - poznali je dzięki współczesnej dziewczynie z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Dla uczniów klas 7-8 szkół udostępniono doskonały film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Omówienie filmów uzupełniliśmy dodatkowymi materiałami i kartami pracy.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.


Galeria zdjęć

Copyright © 2011 Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Kotuni